راهنمای خرید هدفون استودیویی

لزوم استفاده از هدفون در استودیو ها 

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای موجود در هر استودیویی، هدفون است. ابزاری که طبق نیازهای آهنگسازان، موسیقیدانان، مهندسین صدا، نوازندگان و سایر افرادی که به صورت حرفه‌ای با صدا سر و کار دارند، طراحی می‌شود و باید پاسخگوی نیازهای حرفه‌ای آنها باشد. اما هدفونی که بتوان از آن برای مصارف مانیتورینگ و استودیویی استفاده کرد، باید چه شاخصه‌هایی داشته باشد؟

 

مشخصات هدفون خوب

۱- یک هدفون خوب باید به گونه ای طراحی شود که پاسخگوی تمامی نیازهای حرفه ای  افراد باشد و به طبع باید دارای مشخصه ها و ویژگی هایی باشد که بتواند نیازهای این اشخاص را در حیطه مانیتورینگ و استودیویی، برطرف نماید. در این میان سه مشخصه و ویژگی مهم برای هدفون استودیویی بیان شده که شامل مقاومت و دوام، راحتی و دقت صدا آن هم در استفاده های طولانی مدت از این وسیله است.

 

۲- یک هدفون مانیتورینگ، باید صدایی دقیق، واضح، شفاف و تا حد امکان خالی از اغراق، رنگ‌شدگی و دیستورشن تولید کند و به اصل صدا وفادار باشد تا کاربر بتواند، به نسبت سایر انواع هدفون، صدای واقعی‌تری بشنود و در نتیجه، در زمان کار بهترین تصمیم را  در زمان میکس یا صدابرداری بگیرد.

 

۳- یک هدفون‌مانیتورینگ باید تاب استفاده‌ی هر روزه و طولانی مدت کاربران را داشته باشند و در نتیجه، از کیفیت ساخت و دوام عالی  برخوردار باشند.

 

و در نهایت، شاخصه‌ی سوم که شاید بدون وجود آن سایر عوامل بی‌فایده باشند، راحتی است. به‌خصوص که در استفاده‌های حرفه‌ای، کاربر برای ساعات طولانی از هدفون استفاده می‌کند و عدم راحتی آن، می‌تواند بسیار مشکل‌ساز و آزار دهنده باشد. در نتیجه، چنین ابزاری باید از وزن مناسب و هدبند و پدهای نرم و راحتی برخوردار باشد که فشار کمی روی سر وارد کند.

 

نحوه انتخاب هدفون استودیویی

اگر زمانی تصمیم به انتخاب هدفون استودیویی گرفتید برای استفاده هایی مانند میکس و مسترینگ می توانید از هدفون هایی که پشت باز و یا پشت بسته هستند، استفاده کنید اما به هنگام ضبط صدا می توانید از مدل های پشت بسته استفاده کنید به خاطر اینکه نشتی صدای کمتری را به نسبت دیگر هدفون ها دارند. 

 

انواع هدفون استودیویی

نوع دیگری از هدفون استودیویی به نام supra-aural وجود دارد که به صورت کامل روی گوش قرار می گیرد و در برابر نویزهای احتمالی که در بیرون است محافظت کمتری دارند و همچنین نشت صدا به بیرون دارند اما نسبت به نمونه قبلی سبک تر هستند. این نمونه هدفون ها بیشتر مناسب دی جی ها است که نیازی به ایزوله شدن کامل ندارند.

 

 

 

 

 

هدفون استودیویی انواع مختلفی دارد. به طور مثال هدفون هایی که روی گوش قرار می گیرند (circumaural) دارای پدهای خاصی هستند که به صورت کامل گوش را تحت پوشش خودشان قرار می دهند تا نویزهایی که بیرون از محیط هستند را ایزوله کنند و به همین دلیل این نوع هدفون ها به طور معمول بزرگ و سنگین هستند.

 

 

 

هدفون استودیویی دارای دو نوع اصلی است. یکی پشت باز و دیگری پشت بسته که در زیر به این نمونه هدفون ها هم اشاره ای کوتاه خواهیم داشت:

 

 استودیویی پشت باز و پشت بسته

 

هدفون های  پشت باز 

 

 

این نوع هدفون ها بیشتر از یک ترنس دیوسر(transducer)  استفاده می کنند. این هدفون استودیویی در یک فضای با فاصله کم از سر قرار دارد و در بدنه آن از فوم استفاده شده که به طور معمول تهویه مطبوع بر عهده چند شیار یا سوراخ است که در آن تعبیه شده. به هنگام استفاده از هدفون های پشت باز، مقداری از صدای بیرون به داخل هدفون سرایت می شود و به طبع به صورت کامل ایزوله نیست اما به هر حال این نوع هدفون ها صدای طبیعی تری را به شنونده ارائه می دهند.

 

ایراد هدفون استودیویی پشت باز

ایرادی که بر این نوع هدفون ها وارد است، ایزوله کردن کمتر صدای بین داخل و خارج هدفون است. این مورد باعث می شود که صدای بیرون خیلی راحت تر و آسان تر وارد هدفون شود و اگر مایل به ایزوله کردن کامل صدا هستید پس پیشنهاد نمی کنیم که این نوع هدفون ها را خریداری کنید.

موردی دیگری که می توان در مورد هدفون استودیویی پشت باز بیان کرد این است که سیگنال داخل هدفون می تواند به بیرون از هدفون نشت پیدا کند و دوباره توسط خود میکروفن برداشته شود به خصوص مواقعی که میکروفن خواننده به شخصی که در حال اجرا است، نزدیک و نزدیک تر شود. این مورد زمانی می تواند مشکل ساز شود که در ورودی های هدفون یک ترک برای مترونوم گرفته شده باشد به خاطر همین ممکن است صدای آن در ترک ها و قسمت های ضبط شده، شنیده شود.

 

موارد مصرف هدفون پشت باز 

از هدفون استودیویی پشت باز بیشتر برای مانیتور کردن آن هم به هنگام ضبط استفاده می کنند اما به شرط آنکه به میکروفونی که در حال ضبط کردن صدا است زیاد نزدیک نشوید. اما از آن طرف این نوع هدفون ها برای میکس کردن صدا زیاد مناسب و کاربردی نیستند به خاطر اینکه بیس ناپایداری را به کاربر ارائه می دهد ولی برای بررسی میکس آن هم در اواخر کار بسیار مناسب هستند.

 

هدفون استودیوئی پشت بسته

 

این نوع هدفون ها سطح صدای بسیار بالاتری را تولید می کنند و تنها دلیل آن این است که اجازه وارد شدن و یا خارج شدن صدا به داخل هدفون را نمی دهند و گوش را نسبت به فضا و صدای محیط، کاملاً ایزوله می کند. هدفون استودیویی پشت بسته صدای بیس بهتری را به نسبت هدفون قبلی تولید می کند چرا که فرکانس های پایین داخل هدفون باقی می مانند و به بیرون درز نمی کنند.

در استودیوها بیشتر سعی می شود از هدفون استودیویی پشت بسته برای مانیتور کردن آن هم در حین ضبط استفاده شود به خاطر اینکه این هدفون ها کمتر دچار مشکلاتی مانند نشت صدا می شوند. مورد دیگر این است که این نوع هدفون ها صدای بیرون را تا حد خیلی زیادی ایزوله کرده و سپس صدا را به صورت مستقیم به داخل گوش منتقل می کند و این باعث می شود که صدای یک ترک را بسیار متفاوت تر با بلندگو، پخش کنند.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان